O SEMINARIUM

Po ponad dwuletniej przerwie „pandemicznej” Zarząd Główny SITP wraca do organizacji seminariów w formie stacjonarnej.

Formuła Seminarium Szkoleniowego i Forum Wystawców „Deklarowanie właściwości użytkowych wyrobów budowlanych. Bezpieczeństwo pożarowe”, na które serdecznie Państwa zapraszamy, będzie inna niż dotychczas, gdyż odbywać się będzie równocześnie w systemie stacjonarnym oraz w systemie „on-line”. Oprócz „seminaryjnego” przekazywania wiedzy, w ramach dwóch dni odbędzie się również Forum Wystawców z możliwością bezpośrednich konsultacji na stoiskach wystawców. Nowością będą wywiady z przedstawicielami firm na żywo z transmisją do internetu na platformie VMS.

Genezą Seminarium były sygnalizowane problemy, które można ująć w stawianym pytaniu: „Czy na podstawie przedstawionych (otrzymanych od Wykonawcy) dokumentów można zastosować konkretny wyrób budowlany w projektowanym lub realizowanym obiekcie budowlanym?”.

Mimo, że podstawowe akty prawne, jakimi są rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. oraz Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych, dające odpowiedź na powyższe pytanie funkcjonują już wiele lat, to dla wielu uczestników procesu budowlanego istnieje trudność z poprawną weryfikacją przedstawionych dokumentów wprowadzających wyrób budowlany do obrotu.

Tematyka właściwej oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu jest przedmiotem dyskusji, dlatego celem organizowanego Seminarium Szkoleniowego jest uporządkowanie elementarnej i niezbędnej w tym aspekcie wiedzy oraz zaprezentowanie schematów postępowania podczas analizy dokumentacji przedstawionej dla wyrobu budowlanego, który uczestnik procesu budowlanego zamierza zastosować i/lub wbudować w obiekt budowlany.

Seminarium Szkoleniowe „Deklarowanie właściwości użytkowych wyrobów budowlanych. Bezpieczeństwo pożarowe” skierowane jest przede wszystkim do uczestników procesu budowlanego – projektantów, architektów, inspektorów nadzoru inwestorskiego, osób nadzorujących procesy budowlane, kierowników budów i robót, wykonawców robót budowlanych, służb inwestorskich, organów rozstrzygających spory i inspektorów nadzoru budowlanego.

Wiedza, którą zamierzamy przekazać, jest niezbędna funkcjonariuszom pionu kontrolno- rozpoznawczego Państwowej Straży Pożarnej, rzeczoznawcom do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, rzeczoznawcom budowlanym oraz innym osobom, zajmującym się na co dzień sprawami ochrony przeciwpożarowej budynków i budowli, a także przedstawicielom firm działających w tej dziedzinie.

Jako wartość dodaną chcemy przekazać uczestnikom Seminarium Szkoleniowego stanowiska Nadzoru Budowlanego i Państwowej Straży Pożarnej – organów decyzyjnych w procesie odbioru obiektu budowlanego, w kontekście oceny właściwości użytkowych zastosowanych wyrobów budowlanych, jak również weryfikacji przedstawionych dokumentów, na podstawie których wyrób budowlany został zastosowany w obiekcie budowlanym.

Zaprezentowane zostanie również stanowisko ubezpieczyciela obiektu budowlanego, który ocenia gotowy obiekt poprzez wbudowane wyroby budowlane służące ochronie przeciwpożarowej.
Problemy powyższe zostały przedstawione w publikacji „Poradnik Eksperta. Weryfikacja dokumentów wprowadzających wyrób budowlany do obrotu. Bezpieczeństwo pożarowe.”, który został wydany przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa i uzyskał pozytywne opinie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego – Państwowy Instytut Badawczy, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, oraz uznanych ekspertów z dziedziny ochrony przeciwpożarowej.

Zapraszamy Państwa do udziału w Seminarium Szkoleniowym i Forum Wystawców i mamy nadzieję na rozwiązanie wielu problemów nurtujących uczestników procesu budowlanego.